מבצעי החודש!
מבצעים חודש מאי ב- Israwines
100 ש"ח הנחה על היינות

[לידיעה המלאה]
מבצעי הקייץ - שרדונה מוני ב 50 ש''ח
http://www.israwines.co.il/Default.asp?sType=0&PageId=73774
[לידיעה המלאה]
חנות הייו שלנו מכילה מאמרים בנושא יין
מוזמנים להיכנס לקטגורית "מאמרים" ולהנות ממידע רב על עולם היין.
[לידיעה המלאה]
 
מאמרים
יין ישראלי - הסטוריה יין ישראלי, אקלים ושטחי גידול

"יין ישראלי" - היסטוריה.

אזור א"י הישנה הידוע גם ככנען, יהודה ופלסטין ייצר יין ישראלי כאלפיים שנה לפני שהוא הגיע למחוזות אירופה. ייצורו של יין ישראלי היה חלק בלתי נפרד מהתקופה הלבנטינית ומהמזרח התיכון, אשר בעזרת יין ישראלי הכירה לעולם תרבות זו. סביר לומר, שבזכותו של יין ישראלי הפך איזורנו להיות "הצרפת" של העולם העתיק. בתקופה המקראית תעשיית יין ישראלי היוותה את מקור ההכנסה הראשי בכלכלה, ובגלל חשיבותו של יין ישראלי בזמנו, השתמשו בכל יין ישראלי לצורך קידוש בטקסים יהודיים ונוצריים. לעומת זאת, מתקופת שלטון המוסלמים בארץ היצור של יין ישראלי הופסק והכרמים ננטשו.

רוטשילד וראשית תעשיית יין ישראלי

התעשייה המודרנית של יין ישראלי הוקמה ע"י הברון אדמונד דה רוטשילד, הבעלים של שאטו לאפיט, בורדוקס שאטו המפורסם. הברון תמך במהגרים היהודיים, שהתחילו להתיישב בישראל בשנת 1882 , ומימן את ניסיונותיהם לפתח תעשיית יין ישראלי במקום, מתוך שאיפה לצפות בייצור של יין ישראלי על אדמתנו. אבל הבעיות שלהם לא איחרו לבוא - היבולים הראשונים לא שרדו את השמש החמה, אדמה סלעית וחולית היוותה בעיה, והכרמים הראשונים הותקפו על ידי חרקים. יצירת יין ישראלי נראתה כמשימה בלתי אפשרית.
רוטשילד בנה שני יקבים, בראשון לציון ובזיכרון יעקב, מתוך דבקות במטרה לייצר יין ישראלי ויהי מה.
הבצירים הראשונים החמיצו בגלל החום הגבוה בארץ, ולכן נאלצו להקים מרתפי ענק בעלויות עצומות. החלום של ייצור יין ישראלי התקדם לאט לקראת מימושו. אלו נשארו עד היום שני היקבים המייצרים יין ישראלי הגדולים ביותר בישראל.
זכרון יעקב נושאת את שמו של אביו של הברון רוטשילד, הברון ג'יימס יעקב דה רוטשילד, אשר קנה את השאטו לאפיטה למען משפחת רוטשילד. בצורה אירונית המשפחה השקיעה בחלום לייצר יין ישראלי וביקב של זכרון יעקב כ5 מליון פרנקים - 4 מליון יותר ממה שהם שילמו כדי לקנות את השאטו לאפיטה. דבקותם במטרה לייצור יין ישראלי הייתה חזקה ביותר.
בשנת 1906 העביר הברון רוטשילד את הניהול על היקבים שמייצרים יין ישראלי אל המגדלים אשר הקימו את החברה הקואופרטיבית Vigneronne des Grandes Caves ובשנת 1957 בנו, ג'יימס רוטשילד, תרם את היקבים לאיגוד מגדלי היין המייצרים יין ישראלי אשר הכרמים שלהם כיסו את ארץ הקודש, ורוכזו בעיקר באזורי החוף של שומרון ושמשון.
בהמשך קמו ייקבי כרמל ויקבי רמת הגולן, המייצרים יין ישראלי, שהיוו את מהפכת היין האיכותי של שנות ה-80.
בשנות ה-90 התפתח הייצור של יין ישראלי והחלה התפרצות של יקבי בוטיק לייצור יין ישראלי, וכיום ניתן למצוא יין ישראלי במעל ל-250 יקבי בוטיק בישראל.


שטחי גידול של "יין ישראלי"

שטחי הגידול המרכזיים בישראל נשארו השטחים, אשר ליד החוף של שומרון ושמשון, אך הענבים הכי איכותיים מגיעים דווקא מהגליל העליון, רמת הגולן, הרי יהודה ורמת ערד. האדמה היא טרה רוסה בחוף, אבן סיד בגבעות, חמר חולי בדרום ואדמה וולקנית באזורי הצפון התורמות לייצור יין ישראלי טוב.
ישנם סביב 4000 הקטרים של כרמים, מה שהופך את המדינה לאחת המדינות הקטנות בתעשיה. אך לעומת זאת, ישנו מספר מפתיע של מיקרו-אקלימים, אשר שוכנים בין הר החרמון המכוסה שלג בצפון הגולן לבין מדבר הנגב בדרום, המצוינים לייצור יין ישראלי טוב.
ארצנו ידועה בזכות החקלאות המתקדמת והטכנולוגיה שלה, ואלה משתלבים גם בייצור של יין ישראלי וגם בתוך הכרמים, בין אם בתור תחנות מטאורולוגיות בתוך הכרמים, שיטת הטפטפות המתקדמת או שתילת כרמים במדבר, אומנות גידול הגפנים הישראלית היא עדכנית, ותמיד מתבצעים ניסויים לשפרה על מנת לייצר יין ישראלי משובח.

סוגי ענבים של יין ישראלי

סוגי הגפנים השכיחים ביותר של יין ישראלי הם קברנה סוביניון, מרלו, סובניון בלאן ושארדונה. סוגים אחרים של יין ישראלי כוללים את זני פינו נואר, קברנה פרנק, ריזלינג, גווצטרמינר ומוסקט. מהמבחר החדש יותר של יין ישראלי השיראז הוא המבטיח ביותר.
ניתן להשיג גם מספר לא מבוטל של זני יין ישראלי מובחרים- מהפתית ורדו לויג'ניר.
לרוע המזל אין מבחר טבעי, למרות שהמוסקט של אלכסנדריה, אשר בולט במזרח התיכון ואשר משמש להכנת יינות קינוחים, הוא הכי קרוב להגדרה.
יין ישראלי, המורכב מאמרלד ריזלינג, שילוב בין יוהנסבורג ריזלינג ומוסקדלה, הוא שילוב אשר נחל הצלחה מרובה בישראל, אף יותר מקליפורניה, המקום שבו הוא הוצג לראשונה.

טעם של צרפת
תעשיית יין ישראלי נבנתה על בסיס שורשים צרפתיים. מייצרי יין מקליפורניה אשר למדו באוניברסיטת דייויס היו אחראיים לשינויים בשנות ה80 של המאה הקודמת. כיום כמעט כל המייצרים מהחברות הגדולות וחלק מיקבי הבוטיק היותר טובים למדו בחו"ל. הם לומדים בחו"ל ובנוסף גם מקבלים ניסיון עבודה בעיקר במדינות אוסטרליה, קליפורניה, איטליה וצרפת.
אוסטרליה החליפה לאחרונה את קליפורניה בתור המשפיעה העיקרית על התעשייה.


פרסים
ישראל זוכה ברוב פרסיה בזכות היינות האדומים שלה, במיוחד הקברנה סובניון, אך לא רק בזכותם.
לא פחות מאחד עשר יקבים בארץ זכו במדליות זהב בתחרויות טעימות בעלות הרמה הגבוהה ביותר בעולם וחלקם אף זוכים באופן קבוע בתחרויות.
יין ישראלי החל להיות נפוץ, ניתן למצוא אותו ברחבי 40 מדינות אשר מפוזרות ב5 יבשות ברחבי העולם, אך רוב היצוא הוא לאמריקה ולמערב אירופה.

יין ישראלי מוגדר בתור 'יינות של העולם החדש, מאחת הארצות העתיקות ביותר בתחום על פני כדור הארץ'. אפשר לומר שהם היינות הכי משובחים שמיוצרים במזרח התיכון ויפתיעו ויענגו גם את המומחים הגדולים ביותר.

יין ישראלי כשר

נדיר למצוא יין ישראלי שאינו כשר, אך אפשרי. המילה כשר מתקשרת לכך, שעל אותו יין ישראלי להיות נקי או טהור. כדי להפוך יין ישראלי לכשר, על היקב להיות מנוהל על ידי יהודי אורתודוקסי. זהו מטרד רציני ליצרן, אך אינו משפיע על תהליך הייצור של יין ישראלי, ומכאן שאין סתירה בכך, ואכן יין ישראלי כשר יכול להיות יין ישראלי מהאיכות הטובה ביותר.
יין ישראלי כשר אינו בא במגע עם אף חיה כלשהי או נגזרות חלב בתהליך הזיקוק (כמו ג'לטין או קזאין).
בנוסף, יקבי כרמל אינם משתמשים בחלמון הביצה, ולכן יין ישראלי מתאים גם לצמחוניים וגם לטבעוניים.
חלק מהיקבים משתמשים בפסטור מהיר של יין ישראלי, בכדי שהיין שלהם יישאר כשר, כאשר אדם שאינו מומחה\שומר מצוות מגיש אותו. יקב לואי לאטור הוא דוגמא ליקב, אשר משתמש בשיטת הפסטור המהיר עבור יין ישראלי בייצורו, אך תהליך זה נדרש רק על ידי אלו הקנאים לדת, לרוב במסיבות, ובדרך כלל יין ישראלי שכזה הוא יקר יותר מאשר יין ישראלי רגיל בגלל התהליך המיוחד.
המדינה שלנו, ללא ספק, היצרנית הטובה ביותר של יין ישראלי כשר, ובעלת המגוון הרחב ביותר של יין ישראלי כשר בעולם. המטרה המשותפת של היקבים "הכשרים" היא לייצר יין ישראלי איכותי, שבמקרה הוא גם כשר.


לעמוד ראשי>יין ישראלי
 

יין ישראלי | חנות יין | חנות יינות בוטיק | יין ישראל | קטלוג יינות | קטלוג עסקים | ביטוח לאייפון